پورتال جامع اطلاع رسانی دام، طیور و آبزیان
پورتال جامع اطلاع رسانی دام، طیور و آبزیان
نگهداری غلات

تفاوت نگهداری غلات در سیلو در مقایسه با روش های قدیمی

تفاوت نگهداری غلات در سیلو در مقایسه با روش های قدیمی

غلات به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات مورد کاربرد و استفاده در سراسر دنیا شناخته می‌شود که بخش عظیمی از مواد غذایی روزانه را تشکیل می‌دهد. اهمیت غلات تا به امروز سبب شده است تا راهکارهای بسیاری برای نگهداری آن‌ها وجود داشته باشد. راهکارهایی که بتواند سبب شود تا غلات به اشکال سالم‌تر و بهتری برای مدت زمان طولانی باقی بمانند. و همچنین سلامت غذایی افراد یک جامعه را تضمین کنند. در این مقاله با مقایسه روش نگهداری غلات با استفاده از سیلو نسبت به دیگر روش‌های نگهداری به دنبال آن هستیم تا در این باره اطلاعاتی را برای شما بازگو کنیم. اطلاعاتی که امید است بتوانند برای شما مفید واقع شوند.

ده تفاوت اصلی در نگهداری غلات در سیلو نسبت به روش‌های قدیمی‌تر

سیلوهای نگهداری از غلات در طی سال‌های گذشته به عنوان یکی از راهکارهای بسیار مناسب برای نگهداری و ذخیره غلات شناخته شده‌اند. این راهکار نگهداری که توانسته است جایگزین روش‌های قبلی شود، نسبت به آن‌ها تفاوت‌هایی را دارد. در ادامه به مهم‌ترین این تفاوت‌ها بین این روش و دیگر روش‌های نگهداری خواهیم پرداخت . ده مورد از اصلی‌ترین این موارد را برای شما بازگو خواهیم کرد.

1. استفاده از روشی علمی و ساده در نگهداری و ذخیره غلات

استفاده از سیلو به عنوان یک روش کاملا علمی برای نگهداری غلات شناخته می‌شود که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای را داشته باشد. برای نگهداری در سیلو، اندازه‌گیری‌هایی بسیار دقیق انجام می‌گیرد. اندازه‌گیری‌هایی که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان نگهداری از غلات را به بهترین شکل ممکن به پیش برد.

2. پر کردن و خالی کردن سیلوها با استفاده از راه‌هایی ساده و امن

در سیلوهای غلات، پر کردن و خالی کردن سیلو بسیار راحت و با استفاده از ماشین آلات مخصوص صورت می‌گیرد. از همین رو این روش نسبت به دیگر روش‌های نگهداری در زمان پر و خالی کردن سیلوها بسیار ساده عمل می‌کند و می‌تواند زمان کمتری را نیاز داشته باشد.

نگهداری غلات

3. احتیاج به زمین کمتر نسبت به دیگر روش‌های نگهداری غلات

برای ساخت سیلو برای نگهداری از این محصولات زمین کمتری نسبت به دیگر روش‌های نگهداری لازم است. از آنجایی که سیلوها در ارتفاع ساخته می‌شوند، با استفاده از زمین کوچکتر و کمتر می‌توان فضایی بزرگتر را در اختیار داشت و به نگهداری از غلات در آن فضا پرداخت.

4. نگهداری در کندوهای جداگانه و کنار یکدیگر

در روش نگهداری با استفاده از سیلو، کندوهایی جداگانه برای غلات وجود دارند که می‌توان هریک از غلات را به صورت جداگانه درون آن قرار داد. به این ترتیب در یک محیط واحد، می‌توان انواع غلات مختلف را به صورت جداگانه نگهداری کرد.

5. رعایت بهداشت بیشتر در نگهداری 

نگهداری در سیلو به عنوان روشی شناخته می‌شود که در آن بهداشت بسیار بیشتر و بهتر از دیگر روش‌ها رعایت می‌شود. جلوگیری از ورود و بروز انواع حشرات و جانوران موذی و گرد و غبار یکی از اصلی‌ترین مواردی است که با استفاده از سیلوهای نگهداری و ذخیره غلات میسر می‌شود و می‌تواند سلامتی بیشتری را برای محصول به دنبال داشته باشد.

6. کنترل ساده و راحت برای میزان موجودی محصولات در کندوها

به عنوان یکی از تفاوت‌های دیگر روش نگهداری از این محصولات می‌توان به کنترل ساده برای میزان موجودی محصولات در کندوها اشاره کرد. با استفاده از سیلوهای امروزی و مدرن، امکان کنترل میزان غلات موجود در سیلوها بسیار ساده و راحت بوده و بدون هیچ مشکلی می‌تواند اندزه‌گیری دقیقی در این زمینه صورت گیرد.

7. امکان جابه‌جایی غلات به صورت کامل و بدون هیچ‌گونه دردسر

یکی از مزایای استفاده از ذخیره غلات با استفاده از سیلو را می‌توان جابه‌جایی غلات و گردش آن‌ها با استفاده از ماشین آلات مخصوص دانست. به وسیله ماشین آلات مخصوص می‌توان تمامی غلات را بدون هیچ‌گونه مشکلی جابه‌جا کرد.

8. کنترل دمای هر کندو با استفاده از دماسنج موجود در محیط

با حضور یک دماسنج در هر کندو، می‌توان دمای محیط را به دقت اندراه‌گیری کرد. به این ترتیب در صورت افزایش دما در محیط یک سیلو می‌توان با استفاده از راهکارهای موجود دما را کاهش داد و از بروز مشکلات به وجود آمده به خاطر افزایش دمای سیلو جلوگیری لازم را به عمل آورد.

ذخیره غلات

9. امکان اختلاط انواع غلات به یکدیگر برای آسیاب کردن آن‌ها

با استفاده از روش نگهداری در سیلو می‌توان غلات مختلف را به راحتی با یکدیگر ترکیب کرد. از همین رو این موضوع به عنوان یک مزیت بزرگ برای آماده کردن آرد شناخته می‌شود که می‌تواند بهبود شرایط را به خوبی به دنبال داشته باشد و از هزینه‌های جانبی تولید آرد نیز بکاهد.

10. کاهش هزینه‌های نگهداری در بلند مدت و برای سالیان طولانی

زمانی که صحبت از نگهداری در سیلوها می‌شود، به عنوان یک تفاوت اصلی از این روش با دیگر روش‌های نگهداری می‌توان به هزینه‌های آن اشاره کرد. با اینکه ممکن است در ابتدا هزینه‌های ساخت و ساز سیلو زیاد به نظر برسد و موجب دلسردی برای استفاده از این محصول شود، اما لازم به ذکر است که در بلند مدت این هزینه‌ها کاهش بسیاری را تجربه می‌کند. در واقع با استفاده از ساخت سیل و نگهداری از غلات در سیلوها می‌توان هزینه‌های جانبی نگهداری از غلات را در بلند مدت بسیار کاهش داد و برای چیزی در حدود چندین سال بی‌نیاز از ساخت سازه باشید.

جمع بندی پایانی مقاله

زمانی که سیلوها به عنوان بهترین راهکار نگهداری و ذخیره غلات در دنیا معرفی شدند، دلایل بسیاری به عنوان دلایل استفاده از این سازه‌ها بیان شدند. در این مقاله و آنچه که گذشت، سعی کردیم تا با مقایسه استفاده از سیلو به عنوان یک روش نگهداری از غلات با دیگر روش‌های قدیمی‌تر نگهداری از غلات، به شما کمک کنیم تا در این باره اطلاعات دقیق و کاملی را به دست آورید. اطلاعاتی که سبب شود تا بتوانید آشنایی مناسب و خوبی را با روش‌های مختلف نگهداری از غلات به خصوص روش سیلو داشته باشید.

برای آشنایی کامل با محصولات در حوزه سیلو ذخیره غلات کلیک کنید.

نگهداری غلات در سیلو

محصولات مرتبط

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − دو =