پورتال جامع اطلاع رسانی دام، طیور و آبزیان
پورتال جامع اطلاع رسانی دام، طیور و آبزیان

کنسانتره مرغ چیست و انواع آن ؟

مرغداری‌ها برای پرورش مرغ، از غذای مناسبی استفاده می‌کنند تا بتوانند روند خوبی را در رشد مرغ‌ها حاصل کنند. کنسانتره مرغ، غذای فشرده شده مرغ است که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسئله مهم در مورد غذایی که به مرغ داده می‌شود، این است که مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز را در خود داشته باشد. مرغ‌ هم مانند هر حیوان دیگری، نیاز به یک سری مواد مغذی و معدنی دارد تا بتواند روند رشدی خوبی را طی کند و در برابر عوامل بیماری، از خود مقاومت نشان دهد. به همین دلیل است که مرغداری‌ها از کنسانتره مرغ استفاده می‌کنند. شاید بپرسید که کنسانتره مرغ چیست و چه نتیجه‌ای را برای رشد حاصل می‌کند؟

کنسانتره مرغ غذای فشرده شده مرغ است که در آن تمامی مواد مغذی و ویتامین‌های لازم برای مرغ وجود دارد. به همین دلیل انتخاب فوق‌العاده‌ای هست که می‌تواند مرغ‌ها را برای رشد بهتر آماده کند‌. مسئله تغذیه در مورد مرغ‌ها اهمیت بالایی دارد. در واقع این مواد موجود در غذا هستند که سلامت یک مرغ را تضمین می‌کنند. از همین جهت مرغداران به تغذیه مرغ‌ها توجه زیادی دارند.

فرمول‌های مختلفی برای غذای مرغ وجود دارد که مناسب‌ترین گزینه انتخاب فرمول‌هایی است که تعادل در آن‌ها رعایت شده باشد. در کنسانتره مرغ‌ از فرمولی متعادل برای تولید غذای فشرده شده مرغ به کار می‌رود. این کنسانتره‌ها در انواع مختلف، مزایای گسترده‌ای را به همراه دارند. این مزیت‌ها تنها شامل مرغ‌ها نمی‌شود؛ بلکه خود مرغداران هم با استفاده از کنسانتره مرغ می‌توانند از بابت تغذیه آن‌ها خیال راحتی داشته باشند. مرغ‌ها به لحاظ پرندگان دیگر، هم از گوشت و هم از تخم مرغشان استفاده می‌شود؛ به همین جهت باید از قوای جسمانی مناسبی برخوردار باشند. کنسانتره مرغ در فرمولاسیون‌های مختلف، ترکیبات متنوعی دارد که در بحث انواع کنسانتره مرغ توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.

کنسانتره مرغ

انواع کنسانتره مرغ

کنسانتره مرغ با توجه به میزان ترکیباتی که در خود دارد، متفاوت است و هر یک از انواع کنسانتره‌ها به شکل مختلفی می‌توانند نیاز غذایی مرغ‌ها را بر طرف کنند. برای اینکه مرغ رشد خوبی داشته باشد، به درصد‌های مختلفی از مواد مختلف مغذی و ویتامین احتیاج دارد. بنابراین در فرمول‌های متفاوت، این درصد‌ها با توجه به هدف پرورش مرغ‌ها، فرق می‌کنند.

ترکیبات کنسانتره شامل مواردی چون، مکمل ویتامینه، مکمل معدنی، دی کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، لیزین، متیونین، ترئونین، چربی، نمک و سایر افزودنی‌های مجاز و نیز آنزیم می‌باشد که وجود هر مقدار از این مواد معدنی، برای رشد و تقویت مرغ ضروری است. از آنجایی که مرغ‌ها مانند دیگر انواع پرندگان، در طول رشد خود نیازهای متفاوتی دارند، مرغداران از درصد‌ها و ترکیبات متناسب با روند سنی آن‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل هم انواع کنسانتره مرغ به وجود آمده که هر کدام به گونه‌ای برای تغذیه مرغ‌ها خوب و مفید هستند.

به طور کلی، کنسانتره طیور، با توجه به هدف استفاده از طیور، در انواع گوشتی، تخمگذار، مادر، مرحله پرورش و موارد این چنینی تقسیم می‌شود. در واقع هدفی که مرغداری دارد، بر انتخاب این انواع کنسانتره مرغ‌ تاثیر می‌گذارد.

کنسانتره مرغ گوشتی به عنوان یکی از انواع مناسب برای مرغداری‌ها، در دو نوع با درصدهای متفاوت وجود دارد. این کنسانتره مرغ در مراحل رشد مختلف انتخاب می‌شود تا بتواند پاسخگوی نیازهای تغذیه‌ای مرغ‌های گوشتی باشد. کنسانتره مرغ گوشتی در انواع 2.5 درصد و 5 درصد، تولید می‌شود. با توجه به اینکه هدف نگهداری از این مرغ‌ها برای داشتن جثه مناسب و گوشت باکیفیت آن‌ها است، از این کنسانتره مرغ استفاده می‌شود تا مرغ‌ها به مرغ‌های گوشتی و فربه‌ای تبدیل شوند.

کنسانتره مرغ تخمگذار، همانطور که از نامش پیداست، برای تقویت مرغ در جهت تخمگذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال نیازهایی که یک مرغ تخمگذار دارد، به مراتب بیشتر از مرغ‌هایی است که برای هدف تولید محصولات گوشتی نگهداری می‌شوند. برای همین تغذیه مختلفی دارند.

این مطلب را از دست ندهید : اهمیت کنسانتره در جیره طیور

در حالت کلی، تمامی انواع کنسانتره  با توجه به هدف پرورش مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرند و به این شکل نیازهای آن‌ها را برای انواع پروتئین‌ها، مواد مغذی و معدنی، آنزیم‌ها، ویتامین‌های حلال و غیر حلال و موارد این چنینی، برطرف می‌کنند.

مزایای کنسانتره

همانطور که گفته شد، کنسانتره مرغ در قالب غذای فشرده شده مرغ‌ است که منبع غنی از انواع مواد مورد نیاز برای رشد و پرورش مرغ‌ها است؛ در نتیجه کامل‌ترین غذایی است که برای مرغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این رو احتیاجی به تهیه مکمل‌های غذایی، ویتامین‌ها و مواد مختلف نیست. چرا که همگی در این غذای فشرده شده مرغ، به اندازه کافی وجود دارند. با این وضع، می‌توان چنین برداشت کرد که خرید این محصول، به لحاظه اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است و می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌ جویی کند. به همین خاطر در بسیاری از مرغداری‌ها از کنسانتره مرغ استفاده می‌شود.

مزیت دیگری که برای این محصول مطرح است، فرمولاسیون کامل آن است که تمامی نیازهای غذایی مرغ‌ها را تامین می‌کند. به عبارتی بسیاری از مواد معدنی و مغذی که در غذاهای معمولی وجود ندارد، در این فرمولاسیون گنجانده شده و احتیاج به تعدد مواد اولیه را از بین می‌برد. به همین خاطر مرغ‌ها می‌توانند از اسیدهای آمینه و ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد خود تغذیه کنند.

مسئله دیگری که در رابطه با استفاده از کنسانتره مرغ مطرح است، مسئله سهولت در استفاده آن است که کار را برای مرغداران راحت می‌کند. چرا که دیگر نیازی به ترکیب و ساخت یک فرمول مناسب برای تهیه غذای مرغ ندارند و تنها کافی است که از غذای فشرده شده مرغ‌ استفاده کنند.

اتفاق مثبت دیگری که استفاده از این محصول به همراه دارد، بحث کیفیت و اطمینان از ترکیبات سالم برای تغذیه مرغ‌ها است. برندهای مختلفی وجود دارد که هر کدام سعی در ارائه محصولی باکیفیت دارند تا بتوانند توجه مرغداران را به خود جلب کنند. از این رو در این بازار رقابتی، محصولات مرغوبی توسط برندهای مطح ارائه شده است.

در مورد بحث اطمینان از ترکیبات، با توجه به اینکه کنسانتره مرغ توسط متخصصان صنایع غذایی و با انجام آزمایش‌های مختلف ساخته می‌شود، از نظر داشتن ترکیبات به اندازه، مغذی و سالم، به مراتب معتبرتر و معتمد‌تر از ترکیباتی است که خود افراد بدون داشتن دانش، می‌سازند.

برای آشنایی کامل با محصولات در حوزه کنسانتره خوراک طیور کلیک کنید.

محصولات مرتبط

محصول/خدمت بیشتر...
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *